14. Yönetim Bilimleri Kongresi

14_yonetim-bilimleri-kongresiİstanbul Teknik Üniversitesi – İşletme Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından düzenlenen 14. Yönetim Bilimleri Kongresi, 13-16 Mart 2013 tarihleri arasında yapıldı. Saygın, haber verdiğinde hemen bilet aldım tabii. Bu tür etkinliklere mümkün olduğunca katılmaya çalışıyorum, sadece çok küçük bir parçası bile bir kıvılcım oluştursa yeterli benim için. Her sunum hakkında tek tek yorum yapmak yerine, belirli yönleriyle aklımda kalanları aktarayım.

Ben kendi işim nedeniyle ders seçerken önceliği Mobil pazarlama‘ya vermiştim. Saygın ve Yiğit ise, Kişisel satış teknikleri dersini seçip, dersin içeriğinden ve öğretim görevlilerinden çok memnun olduklarını söylüyorlardı sürekli. Kongre sırasında öğrendim ki derslerine, konuşmacı olarak katılan Hakan Okay geliyormuş. Anlatış şekli gerçekten dolu ve güzeldi.

Panel diye sırayla 10-15 dakika kendi işleri anlatılıp diğerleri oturduğunda pek hoş görünmüyor. Beraber konuşacak bir şeyleri, hatta tartışmaları çok daha verimli olur diye düşünüyorum.

Kaşımızdakilerin takım elbise ile gelmesine alışmışken, LC Waikiki CEO’su Mustafa Küçük‘ün kendi firmasından “sivil” giyinerek gelmesi samimi görünürken, bunu hedefinin Türkiye’deki bütün fakirleri giydirmek olduğunu anlatmasıyla çok güzel pekiştirdi.

Hulusi Dereci ortamın gereksiz resmiyetini söndürdü. Farklı işler yapın yapmasına ama bunların hepsini aynı marka adı altında yapılmaması gerektiğine değindi. Hatta söylediklerini de aşağıdaki Deli Ormanlı Mehmet Deniz ilanıyla güzelce özetledi.

deli-ormanli-mehmet-deniz

İbrahim Betil, kısa sürede birçok konuya değindi. Yönetilen kişiden öğrenmenin önemi ve kriz anında çok ortaklı modelin işlemesinin zorluğu gibi konuların yanında, hapisteki gazeteciler, basın özgürlüğü ve cinsiyet eşitliği gibi konularda Türkiye’nin dünya sıralamasındaki yerinden de bahsetti.

Merak edenler için:
Basın özgürlüğünde 179 ülke arasında 154. sıradayız. http://en.rsf.org/press-freedom-index-2013,1054.html
Cinsiyet eşitliğinde 135 ülke arasında 124. sıradayız. http://www3.weforum.org/docs/WEF_GenderGap_Report_2012.pdf

Parayı yaratmak isimli bir sunumdan paranın bize gelişi değil de, paranın piyasaya çıkışının anlatılması kimse tarafından beklenilmiyordu sanırım.

Asaf Savaş Akat ve Deniz Gökçe‘nin Ekodiyalog‘u, tahmin edilemeyecek kadar eğlenceli geçti. Konu ile hiçbir ilgisi olmayan insanların da ilgi ile dinlemesini sağlamak bence başarı örneğidir.

14_yonetim-bilimleri-kongresi-ekodiyalog

Semih Saygıner‘in yöneticiler ile arasında geçenleri stand up tadında anlatması büyük ilgi gördü.

Standlara gelirsek, hepsi çok efendiyken, Kızılay‘da görevli olan abiler, babacanlıklarıyla herkese fark attılar. Kahvenin yanındaki masada oldukları için, “kahve alana soda bedava”, “alın, cebinize bir tane” atın gibi güzelliklerle 10 numaraydılar.

Katılım beklediğimden çok daha azdı. Talep olmamasının sebebini tam çözemedim açıkçası. Hatta öğrencilerin / çalışanların zamanı uymadığı için hafta sonu gelirler diye tahmin ediyordum ama Cumartesi günü de bir hareketlenme göremedim.

Organizasyon ile ilgilenenler sürekli koşturup, bütün sorunları hakkını vererek çözdüler. İlk günün başından beri heyecanla, yaptıkları işi severek, gayet güzel bir organizasyona imza attıklarını düşünüyorum.

Sonraki kongrelerde de görüşmek dileğiyle..

Bir yanıt yazın