Bumerang ile Webit’e gittik, çekilişe katıldık

Geçenlerde bumerang sayesinde Webit’e ziyaretçi girişi kazandık. Özgehan ile beraber gitmeye karar verdik. Buluştuk, kahvaltı edip girdik. Aslında bu süre 1.5 saate denk geliyor ama bu bölüm seni pek sarmaz diye hızlı geçtim. (İleride çekiliş falan var, çok heyecanlı)

Kapıdan girdik, sunumu dinlemek için hemen iki armut koltuk ayarlayıp oturduk. Tabii ilk iş olarak sorumluluğumuzu yerine getirmek için foursquare’den check in yaptık. Özgehan’ın tweet’i ile Hilal aramıza katıldı. Muammer’in bumerang aracılığıyla gelen blogger’ları aradığını söyledi. Bir süre sonra kendisi geldi zaten.

Hemen katvizitini verdi :) Neden garipsediğimizi anlamadım ama farklı geldi. Hoş bir davranış aslında. Sonuçta blog yazmak hobi’den öte bir şey. Canavar gibi, yaptığı işi de seviyor. Sınav işlerini bi’ ayarlasın, alır başını gider.

Onur KabadayıÜzülerek söylüyorum, Webit içinde ses düzeni pek başarılı değildi, bu da sunumları dinlemeyi biraz zorlaştırdı. Wireless sorununa girmiyorum. İki konuşma sonrasında Bumads için Onur Kabadayı çıktı. Bloggerlar aracılığıyla içerik pazarlama ve sosyal medya etkisi ile ilgili konuşmasının ardından standları gezme vaktimiz gelmişti..

İlk olarak bumads standından fal baktırıp çekilişe katıldık. Özgehan ipad çekilişine katıldı. Sıra bana geldiğinde kartlardaki qr kodları okuma olayı ile standda duran arkadaşı biraz sinir etmiş olabilirim, kusura bakmasın bu seferlik. İki seçeneğimden biri fal bakılan sosyal kartlar, diğeri de boombox diye boombox’ı seçtim. İyi mi ettim? Biz heyecanla bekledik, birazdan anlatıcam..

Bakına bakına Webforce’a gittik. Nedir ne değildir diye kabaca bilgi aldık. Tam ayrılırken, stand görevlisi kartınız varsa kavanoza atın, galaxy tab kazanma şansınız olsun dedi, cümle bitmeden Muammer kılıç çeker gibi kartvizitini çıkarıp kavanoza iliştirdi. Bende eski kartvizitlerimden birini bulup onu bıraktım. Ama çekilişin saat 6’da yapılacak olması biraz sorundu. Çünkü saat daha 2.. Sonradan internet sitesinden girip demosunu falan güzelce kurcalarım diye uzaklaşmıştım ama şimdi baktım da adamların sitesi boş, Webit’de ziyarete gelin diyorlar. Bu pek hoş olmadı açıkçası..

Özgehan Frommees standını gördü, “aa çok ilginç bir şey var ama ne bu?” diye ilerlerken mySugr kurucusu Fredrik “Seninle daha önce konuşmuş muyduk?” diyerek özgehan’ı yanımızdan aldı götürdü. Hani böyle sevgilisinin yanından hatun kaldıran pick up artistler vardır ya.. Bu adam çok daha temiz oynadı.. Konuşma bittiğinde Frommees standına doğru ilerlemeye başladık ve düşündüğümüzden de iyi bir şey çıktı. Firmalar için özel kodlu rozet yaptırıp ürünleri ile birlikte dağıtılması isteniyor. Ürünlerle birlikte alınan rozetler sisteme girildikten sonra bir arkadaşa verilip elden ele geziniyor. Kim daha çok rozet dağıtmış, nerelere gitmiş gibi şeyleri görmenin yanında, yeni insanlarla tanışma, ödül kazanma gibi şeylerin bulunduğu güzel bir gamification örneği. Geocaching benzerliği nedeniyle http://omactivities.blogspot.com’dan daha ayrıntılı bir açıklama gelecektir diye tahmin ediyorum.

sosyotv ruh öküzü, peh pehAa Sosyotv’yi atladık. Çok tutacağını düşündüğüm bir uygulama geliyor. Hani Foursquare’de şimdi şurdayım diye check in yapılıyor ya, bu televizyon başında, izlenen diziler için yapılacak. Fikir güzel, katılım olursa önünü alamazlar gibi görünüyor. Sosyotv standında kuruculardan @burusvilis olduğundan tanıtımı da kolaylıkla yapılacağını söyleyebilirim. Hatta webit ile tanıtımları da çok başarılı geçmiştir diye tahmin ediyorum. Görevli arkadaş ortada henüz elle tutulur bir ürün olmamasına rağmen çok net bir şekilde aklımızda canlandırmamızı sağladı. Ayrıca en az bir sözlükte yazarlığı olduğunu düşünüyorum ama bunun konuyla alakası yok :)

Çekiliş sonuçlarını merak ediyorsunuz di mi? Evet, biz de.. ama önce yemeğe çıkalım daha erken. Yemeğe giderken Muammer ayrıldı, bu sırada bumerang aracılığıyla katılmayı planlayıp katılamayan Şeyma’nın içinin burkulduğunu farkettim. Kendisi gelemese de hep desteğini hissettik, sağ olsun, var olsun.

Sıra geldi iPad çekilişine.. ve kazanan… tabii ki ben değilim. Tolga diye biri kazandı, biz de homurdanıp durduk. Gerçi Muammer yanımızda olmamasına rağmen retro iPhone ahizesi kazandı.

“Peki galaxy tab çekilişi ne oldu?” dediğini duyar gibiyim.. Asıl olay onda.. ve kazanan.. bilmiyoruz. Onu beklemeden çıktık, şimdi kazanıp da bizden sonrakine devrettiğimiz düşüncesinin güzelliğiyle yaşıyoruz.

“Bumerang ile Webit’e gittik, çekilişe katıldık” hakkında 7 yorum

 1. Ayhan Kurban

  Benim bildiğim Foursquare tarzında check-in olacağımız bir uygulama olmayacak. Böyle bir uygulama ihtiyacını Tivilog görüyor zaten. Webit’in marketing konferans kısmında SosyoTv’yi dizilerin, maç özetlerinin, tv programlarının reklamsız ve orjinal formatlarıyla izlememize yarayan yeni medyaya ayak uydurmuş bir sosyal televizyon projesi olduğu anlatıldı. Check-in yapılacağını anlatmadılar. Bu konuda ya siz yalnış bilgilendirildiniz yada dünyaca ünlü konuşmacılara yalnış bilgilendirilme yapıldı. Hangisi çözemedim.

  1. Koray Öksüztepe

   Evet tivilog aynı işlemi yapıyormuş gibi görünüyor. http://nedir.sosyo.tv/ adresindeki tanıtım videosunda da check-in özelliğini belirtmişler. Bize yapılan bilgilendirmede tv programlarını değil ama tv programlarında görünmeyen sahne arkası çekimlerin bulunacağı söylenildi.
   Yakın zamanda tamamlanacak sanırım, nasıl olacağını ben de merak ettim.

Bir yanıt yazın