Domain / hosting değişikliğinde SEO dostu site aktarımı

Kullandığım koray.oksuztepe.com adresini, altalan (subdomain) olması nedeniyle kimi zaman adamdan sayılmaması nedeniyle, SEO’ya da katkısı olması için korayoksuztepe.com olarak değiştirdim. Alan adı değişirken barındırma da değişmesi gerekti. WordPress kullanmama rağmen herhangi bir eklentisini, özelliğini kullanmadım. Düzgün yazılmış bir site için de büyük ölçüde aynı işlemler yapılacaktır. Kısaca yaptıklarımı anlatayım. Anlatırken koray.oksuztepe.com: 1. alan, korayoksuztepe.com: 2. alan olsun, yoksa anlatımda karışıklıklar oluşabilir.

 • 1. alandaki dosyaları ftp ile indirip, 2. alana yükledim. Bunu yapmak için sunucudan sunucuya doğrudan gönderme, ya da bunun için script / program da kullanabilirsiniz. Şimdiki hali tam olarak elimde dursun diye bu şekilde yaptım.
 • 2. alanın dosya – dizin erişim yetkilerini ayarladım.
 • 2. alanın veritabanını ve kullanıcısını oluşturdum.
 • 1. alandaki veritabanını dışa aktardım (export).
 • Dışa aktarılan SQL dosyasını metin editörü ile açarak verilerdeki adres değişikliklerini otomatik olarak güncelledim. Yani “koray.oksuztepe.com” aratıp “korayoksuztepe.com” ile değiştirdim. Böylece manuel olarak ayarlanan linkler, yazılar ve sistem ayarlarının hepsi yeni haline uygun olarak değişmiş oldu.
 • SQL’i yeni veritabanına içe aktardım (çok garip geliyor böyle söyleyince farkındayım. – import)
 • WordPress konfigürasyon dosyasındaki veritabanı bilgilerini 2. alana göre güncelledim.

Şu anda dosyalar iki alanda da çalışıyor. Herhangi bir sorun yok. Ama SEO sever biri olarak bu benim için yeterli değil. Kullanıcıların eski site yerine yenisine gitmeleri, ve bunu yaptıklarında da aradıkları sayfaya ulaşmaları gerekiyor. yani google’da domain hosting değişikliği aratıp 1. alana giden kullanıcı, 2. alanda aynı sayfaya gitmeli. Tabii google’da bunu tanımalı. Bunun çözümü 301 Yönlendirme (301 Redirect). Bir daha eskisi kullanılmayacağı için 301 oluyor..

 • 301 Yönlendirme yapmak için, doğrudan .htaccess değiştirmeyi uygun gördüm.

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteRule (.*) http://korayoksuztepe.com/$1 [R=301,L]

Yeterli oldu. Yani kısaca: “Bu alanda sayfaya gelinirse gelinsin, 2. alanda o sayfaya yönlen” demek oluyor. Evet, 3 satıra göre oldukça etkili. SEO dostu yönlendirme kontrolü yapan araçlar mevcut, bunlardan biriyle kontrol edebilirsiniz. Örnek: http://www.webconfs.com/redirect-check.php

Yönlendirmeniz için buraya kadar olan kısım yeterlidir. Ben bunlara ek olarak kendi analiz işlerimle ilgilendim.

 • Google Analytics hesabımı güncelledim. 2. alanın verilerini kullanacak ama 1. alanın verilerini de almış oldu. Tabii alan adı değişti diye güne not düştüm, severim böyle küçük notlar almayı.
 • Yeni Google Webmaster Tools hesabı açtım.

Evet, maalesef Google Webmaster Tools için Google Analytics ile aynı güzelliği yaptığını söyleyemem. Adres değiştirmeyi sadece alan adları için geçerli kılmış, altalanlar için adres değiştirme seçeneği yok. Bu da eski veriler orada kaldı demek oluyor. Ama adres değiştirmemin sebebi zaten böyle abukluklarla uğraşmamak olduğu düşünülürse zararın neresinden dönülse kârdır diyebiliriz.

“Domain / hosting değişikliğinde SEO dostu site aktarımı” hakkında 2 yorum

 1. Merhaba ben sitemin ismini değiştirmek istiyorum yani alan adımı. Ama ben sizin gibi birtek nokta gibi değil bambaşka birşey yapmak istiyorum. Acaba buradaki yazdıklarınızı yaparsam otamatikmam pagerankım güncellenir mi? ve aynı ziyaretçi sayısına ulaşabilirmiyim. Kısacası aynı seo ma sahip olurmuyum

  1. Koray Öksüztepe

   O nokta ile görünüşü benzese de domain değiştiği için sizin düşündüğünüz ile aynı işlem yapılmış olacak. 301 yönlendirmeyi yaparsanız seo açısından bir kaybınız olmayacaktır. Pagerank %10-15 oranında düşebilir.

Bir yanıt yazın