Flat UI Kit çıktı ama bir sorun var..

flat_ui_logoYaklaşık 3 gündür, Flat UI çıkacak diye Designmodo‘nun kapasında bekliyorum. Arada gidip gelip, yayınlanmasına kalan süreyi gösteren geri sayımına bakıp “iyi aman az kaldı” diyip hevesleniyorum. Bugün işlerimi hallettikten sonra “hemen gidip indireyim” dedim büyük bir heyecanla. Ama gördüm ki github tarafından engellenmiş, indirilemiyor. Olayı biraz araştırınca işlerin iyice karıştığını gördüm. Meğer layer vault tarafından, “hacı bunlar Flat UI adı altında bizim yaptıklarımızı izinsiz kullanıyorlar, izin vermeyin” diye uyarmışlar github’ı. Onlar da engellemiş. Designmodo da onları yalancılıkla suçluyor, “hepsini kendi tasarımcılarımız yaptı, bu trend” diye de açıklıyor. Orta yerde kavga çıktı şimdi.
3 simge benzerliğini, Noun project, layer vault ve flat UI arasında karşılaştırmalı olarak göstermişler:
Flat_UI_benzerlikleri

Buna simgelerdeki harita’nın başkasının yaptığına benzemesi ve simgelerin genel olarak başkasına benzemesiyle işler iyice karışmış durumda.

Peki Flat UI Nedir?

Flat UI, Twitter Bootstrap üzerine kurulmuş, flat (düz denebilir) tarzına odaklanmış bir arayüz kiti.

Şimdi yapmakta olduğum projede denemek istedim. İlk izlenim olarak güzel görünse de uygulamada sıçtı açıkçası. Textfield’ları mis gibi yaptı, ama birden fazla satırlı select box görünce patladı hemen. Olay dropkick eklentisinden kaynaklanıyor muhtemelen ama başına sonuna eklemeli girişlerden (prepended – appended) bahsetmiyorum bile. Sakin olup yavaşça yere bırakalım şimdilik.

Demosunu da göstermek isterdim ama dediğim gibi github’da engelli durumda şimdi. Demosunda bulunanların resim haline aşağıdan ulaşabilirsiniz:

flat_ui_demo

Bir yanıt yazın