Google’da “google” aratıp Google’a tıklamak

Google 14. yaş logosuBugün google’ın 14. Doğum günü.. İyi ki doğmuş. Bunca yıldır, işini çok iyi yapmasının yanında iş tanımını da çok farklı boyutlara taşıdı. Artık sadece aramalarımızdan değil, internetimizden telefonumuza, hayatımızla ilgili her şeyimizden sorumlu kendisi. Bu sorumluluğu da taşımayı oldukça iyi başarıyor açıkçası. Yaptıklarıyla, verdiği kararlarla hep örnek olan Google, bugün beni oldukça şaşırttı; Google’da “google” aratınca ilk sıralarda Google siteleri (.com / .com.tr) çıktı..

Bunda gariplik nerede diyebilirsiniz. Hemen düşüncemi söyleyim. Google arama motorunu lider yapan, hızlı olmasının yanında isteyeceğiniz sonuca en kolay ulaştırmasıdır. Yani aradığınıza göre sonuçların sıralamasını en doğru şekilde hazırlaması diyebilirim.

Tamam, insanların adres çubuğu kullanmak yerine istedikleri siteye gitmek için sitenin adresini google’a yazıyor olmalarına alıştık, ama google’a gitmek için google kullanmak? Sonsuz döngüye girmek gibi sanki..

Google'da google aramak

Eskiden “Kendimi şanslı hissediyorum” düğmesi vardı. Tıklanıldığında aramanın döndürdüğü ilk sonuca gidiyordu otomatik olarak. Muhtemelen reklam gösterilemeden sonuca gidildiği için artık pek karşılaşamıyoruz kendisiyle. Google araması için bunu kullandığınızı düşünsenize.. Google yazıp kendimi şanslı hissediyorum düğmesine tıkladınız, sayfa yenilendi, yine olduğunuz yerdesiniz.

Zaaa gugıl ne yapmış demiyorum, bu davranışta benim gözden kaçırdığım bir şey var, muhtemelen bilerek seçilmiş “bug değil, feature” denilip geçiştirilir ama altından ne çıkar, sebebi nedir çok merak ettim. Bilen – tahmini olan benimle paylaşırsa çok sevinirim.

Buyrun, sizin için Google’da google aratayım: google

Bir yanıt yazın