Microsoft 8 Nisan 2014 Tarihinde Windows XP Desteğini Bırakıyor

windows-xp-updateMicrosoft, 2001’de çıkardığı Windows XP‘nin desteğini 8 Nisan 2014 tarihinde bırakacağını açıkladı. 13 Yıllık bir ürün için normal görünse de Dünyanın en çok kullanılan ikinci işletim sistemi (birincisi Windows 7) olduğu düşünüldüğünde ve her gün yeni açıkların bulunulduğu da göz önünde bulundurulursa hacker’lar için bulunmaz bir fırsat olacaktır.

 

Microsoft’un Windows XP desteğini bırakması ne demek?

Öncelikle sistem aynı şekilde çalışmaya devam edecek. O konuda bir problem yok. Ama.. Windows XP ile ilgili teknik destek alamamak, yeni farkedilen açıkları için gelen güvenlik güncellemelerinin artık olmayacak. Normalde işlem şu şekilde gelişiyor; Hacker bir sıfırıncı gün açığı bulur, Microsoft araştırmaları sonucunda açığın kaynağını tespit eder, buna karşılık yamayı hazırlar ve güncelleme olarak kullanıcıya sunar. Yani bundan sonra yama olmayacak, açık olduğu gibi kalacak. Ayrıca bence Windows’un en iyi yaptığı şey olan, yeni bir yazıcı bağladığında işleme başlayabilmesi gibi güzellikler olmayabilir.

Microsoft neden Windows XP desteğini bırakıyor?

Kullanıcılardan gelen en yaygın soru bu olacaktır muhtemelen. Firmanın eski işlere verdiği destek yeni teknolojilere ayırabileceği kaynaktan kesilecektir. Önündeki fırsatları kaçırmamak için eskiye olan desteği bir yerde bırakmak gerekiyor. Bu sürenin uzunluğu firmanın stratejisine göre değişse de 13 yıl gerçekten uzun bir süre.

Peki ne yapmak lazım?

Gönül ister ki Mac alın, güzel güzel kafanız rahat kullanın ama elinizdeki bilgisayarı atmanıza da gönlüm elvermiyor. Yeni sürümünü kurabilirsiniz. Windows 8.1 var şimdi. Farklı bir dünya olacak ama değişiklik güzeldir. Sistem gereksinimlerini kontrol edin, yeni bilgisayar almanız gerekebilir. Gözünüzü seveyim geçiş sırasında dikkat edin – yedek alın. Daha iyi olacakmış diye başlayıp işinizi patlatmayın.
7 Yıllık dizüstü bilgisayarına Windows 8 kurarak karşılaştıran birisinin videosunu aşağıda bulabilirsiniz. [Özet: Windows 8 ile daha iyi performans alıyor]

Çalışıyorsa dokunmayalım, durduk yere başımıza iş çıkartmayalım veya değişiklik zor şimdi – bizim çalışanlar yanaşmaz diye düşünüldüğünden yıllarca aynı sistemler kullanılabiliyor. E tabii adamlar onun yeni ürünlerine de para vermeni isterler o ayrı konu ama bu kadar kullanıcı varken en azından güvenlik açısından desteğin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta desteği bitiş tarihinden 3 ay kadar sonra gelen saldırılara göre bir yama daha yayınlasa tadından yenmez. Ayrıca, Internet explorer’ın eski sürümlerinin kullanıldığı XP’nin gitmesi arayüz tasarımcıları mutlu edecektir.

“Microsoft 8 Nisan 2014 Tarihinde Windows XP Desteğini Bırakıyor” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın