Vespa the yabanarısı

Vespa PXGeçenlerde twitter’da Bumerang‘ın “Vespa’nın kelime anlamını bumerangnet@hurriyet.com.tr’ye gönderen 20 şanslı Bumerang üyesi Vespa Academy’de temel sürüş eğitimine katılıyor!” tweetini gördüm. Hep “ay kitabım geldi, çok teşekkür ederim” yazanların retweetlerini görüp kıskanırdım. Böyle bir fırsat görünce “aa bana çıkar mı ki? Olur – olmaz, olur mu olur” derken hakikaten oldu. Ama öyle böyle değil, çok güzel oldu.

Volkswagen beetle’ı bilir misiniz? Nam-ı diğer Vosvos / tosbağa / tosba / lovebug vs. vs. Hala hatırlayamadıysanız Beetle’ı fotoğrafından tanıyabilirsiniz. Heh işte hep Vespa’da Beetle şirinliği olduğunu düşünmüşümdür. Sanırım kadınları en çok çeken yanı da bu. Hatta, hemen hemen her kadının “Bir vespa alayım, işe onunla tın tın gideyim” hayali vardır. Bu kadınlar kendi aralarında ikiye ayrılır: Kırmızı Vespa isteyenler ve pembe Vespa isteyenler…

Vespa akademy statik eğitim#BumerangDeneyimGünleri‘ne çoğunluk erken gelmişti, tabii önce tanışma faslı oldu. Hemen tanıştırayım: Özgehan Omağ, Kaan Göktaş, Yılmaz Asan, Zümrüt Bıyıklıoğlu, Ahmet Doğdu, Ceren Günay, Gülden Kaygısız. Tahmin edileceği gibi etkinliği hazırlayan Hürriyet ekibinden Hilal, Ahmet ve Enis de aramızdaydı. Katılımcılar tamamlandığında teorik eğitim başladı. “Daha önce motor kullanan var mı?” sorusunda biraz tereddütte kaldım çünkü 1999-2002 arasında yaz aylarında kullandığım bir Kastino scooter’ım vardı. Ama ufak tefek – 50cc olması nedeniyle ne kadar motordan sayılır emin olamadım. Gözünüzde canlandırmanıza yardımcı olmak için söylüyorum: gazeteden kupon biriktirerek almıştım :) İlgili haberi de buldum şimdi. 3.5 yıldır paten sürdüğümden bisiklet pek de çekici gelmiyor açıkçası. Ama unutulan bir şey değil sonuçta, iki pedal atınca devamı geliyor. Normalde eğitim kısımları formaliteden yapılır, öğrenciler “ya hadi tamam pratiğe geçelim artık” diye mırıldanmaya başlar, “iyi hadi madem” denilerek pratiğe geçilir ama burada hem Vespa academy eğitmenleri işini ciddiye alıyor hem de katılımcılar pürdikkat dinliyordu.

Teorik eğitim sonrasında sonrası kask, dirseklik ve dizlik takmak için giderken Kaan’ın misafiri olarak Tunç Dindaş (Turbo) geldi. Eskiden Hip Hop ile oldukça ilgili olduğumdan bu adamın varlığından yaklaşık 12 yıldır haberdarım. Zamanında turkishhiphop.net editörlüğü olsun, Blue Jean yazarlığı olsun ki zamanında Türkiye’de metalcilerle hip hop’çıların yok yere kapışması yerine birlikte yaşamasına Tunç Dindaş öncülük etmiştir gibi görmüşümdür. Yeraltı operasyonu’na Statik grubu olarak katılmışlardı. Aria reklamlarındaki dj’liğinin de hatırladım şimdi. Muhtemelen en çok S2K ve grafiti aracılığıyla tanınıyordur. Kısaca, Hip hop ile ilgili kişiler arasında en çok saygı duyduğum çok insanlar arasındadır kendisi. Böyle karşılaşmak da, ünlü birisinin konserine gitmek gibi değil de mahallede top oynadığın arkadaşınla farklı bir şehirde karşılaşmışım gibi hissettirdi.

Koray - Bindim vespa'nın üstüne, vurdum kırbacı

Bindim Vespa’nın üstüne, vurdum kırbacı.

Motor üzerinde gaza ne kadar basılacağı, ayakları ne zaman yukarı kaldırıp ne zaman indirmek gerektiği gibi teorik bilgilerin denendiği statik eğitim yapıldı. Artık gitmeye hazırız.. Motoru askıdan indirip hareket etmeye başlanacağında ilk sıra bana denk gelmişti. Çoğunlukla denize atlama konularında “önce sen atla, sonra ben atlarım” denildiğinde genelde önce davranan ben olduğumdan başlangıcı yapmak bir sorun değildi. Tabii telefonda “önce sen kapat”larla da uğraşmayıp kapatmak bundan ayrı oluyor. Hani ebeveynler çocuklarına araba kullanmaması için bahaneler üretmek için uğraşırken “biz sana güveniyoruz ama trafiktekilere güvenmiyoruz” diye söyler ya, heh işte o trafikteki acemilerin 5’i olarak aynı pistteydik.. Sürüş sırasında herkesin acemi olması düşüncesi biraz tedirgin etse de herkes çok başarılı olduğundan ve eğitmenlerimiz iyi olduğundan ciddi bir sorun çıkmadı.

Sonrasında ikramlar eşliğinde konuşmalar devam etti. Zaten bu tür etkinliklerin en büyük yararlarından biri de farklı insanlar tanıyıp yeni şeyler öğrenmektir. İşin içine gerçek eğitim de katılınca ikisi bir arada oldu. Sertifikalarımızı da aldığımızda artık ayrılma vaktinin geldiğini farkettik.

Ya aslında 7 kişi danaya girer gibi olmasa da, 2 kafadar alıp ortaklaşa güzelce kullanabilir gibi geliyor bana. Hatta taksitle haftalık, aylık, yıllık Vespa kiralama hizmeti de olduğunu öğrendim. Al sevgilini, bir hafta pır pır pır gez güzelce.

Eğlenceli geçen saatlerin sonunda eve metrobüs ile dönmeyi düşünmüştüm. Ama metrobüs sırası mı desem, insan yığını mı desem işte şöyle bir metrobüs manzarasıyla karşılaştım. Farklı alternatif gidiş şekilleri düşünürken Vespa’nın gerekliliği bir defa daha anlaşıldı.

Bumerang deneyim günleri - gün sonu

“Vespa the yabanarısı” hakkında 3 yorum

  1. Geri bildirim: » Bloggerlarımız Vespa Academy’de Bir Araya Geldi » bumhaber

Bir yanıt yazın